Przyczyny trądziku, czyli dlaczego nie mogę sobie z nim poradzić
Każdy z nas chce móc cieszyć się zdrowo wyglądającą, gładką cerą. Niestety, nie zawsze jest nam to dane. Wśród wielu problemów skórnych jednym z najczęściej występujących jest trądzik. Choć wielu kojarzy go z okresem dojrzewania może pojawić się także u starszych osób. Jakie są tego przyczyny? Co może oznaczać pojawienie się trądziku i jak z nim walczyć? Sprawdźmy.
Nieprawidłowa praca gruczołów łojowych
Jedną z podstawowych przyczyn powstawania trądziku jest nieprawidłowa praca gruczołów łojowych. Jeśli wydzielają one za dużo sebum złuszczająca się skóra w połączeniu z łojem może zatkać ich ujście co powoduje powstawanie zaskórników. Jeśli dodatkowo dochodzi do zakażenia bakteriami będącymi obecnymi na skórze możemy mieć problem z zaognionymi, czerwonymi i ropnymi krostkami, które mogą pozostawić na skórze widoczne blizny. Jeśli więc zmagasz się z problemem bardzo tłustej skóry warto skonsultować się z lekarzem, który skieruje cię do dermatologa.
Problemy hormonalne
Problemy związane z występowaniem trądziku mogą być również spowodowane nieprawidłowym poziomem hormonów. Mowa tu głównie o męskich hormonach (androgenach), ponieważ to właśnie one wpływają na pracę gruczołów łojowych. Teoretycznie poziom tych hormonów powinien ustabilizować się i spadać po 30 roku życia. Niestety, nie zawsze tak się dzieje. Warto więc udać się do lekarza, który skieruje nas na badania mające na celu określenie poziomu hormonów.
Z czego mogą wynikać wahania poziomu hormonów?
Problemy z gospodarką hormonalną są jedną z najczęstszych przyczyn trądziku w wieku dorosłym. Skąd jednak się biorą? Przyczyn jest naprawdę sporo – może to być zarówno zła dieta, nadmiar stresu, wahania związane z cyklem miesiączkowym, jak i ciąża. Przyczyny mogą być jednak poważniejsze – związane z nieprawidłową pracą jajników, trzustki czy przysadki mózgowej. Dlatego też, jeśli okaże się, że to zaburzenia hormonalne stoją za problemami ze skórą warto sprawdzić funkcjonowanie tych organów. Konieczna jest więc opieka lekarska i wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych.
Bakterie i grzyby
Czasem przyczyną trądziku u osób dorosłych jest występowanie na ich skórze bakterii beztlenowych, które wnikając w gruczoły łojowe przyczyniają się do rozwoju stanu zapalnego – również w przypadku, gdy na pozór pracują one prawidłowo. Wśród bakterii, które przyczyniają się do rozwoju nieestetycznych wykwitów skórnych wymienić możemy nie tylko wspomniane już wyżej bakterie beztlenowe, ale również gronkowce i paciorkowce. Warto więc wykonać badania na ich obecność i rozpocząć leczenie antybiotykami.
Jak widać, trądzik może mieć wiele przyczyn i nie zawsze związane są one ze zwiększonym wydzielaniem sebum w okresie dojrzewania. Również w dorosłym wieku możemy zmagać się z tym problemem. Jeśli jednak pojawi się on warto nie działać na własną rękę domowymi metodami, tylko skontaktować się z lekarzem, który skieruje nas na odpowiednie badania, dzięki którym poznamy przyczynę trądziku. To zaś pozwoli znaleźć skuteczny sposób na wyleczenie dolegliwości skórnych.
Najnowsze komentarze