Cytologia w ciąży
Cytologia to najważniejsze badanie przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy. To jedno z pierwszych badań, jakie wykonuje się w ciąży.
Badanie cytologiczne jest obowiązkowe w ciąży. Wykonywane jest ono najczęściej na pierwszej wizycie u ginekologa, która powinna się odbyć między 6. a 8. tygodniem od ostatniej miesiączki. Należy je powtórzyć także w III trymestrze ciąży. Cytologia to badanie ginekologiczne polegające na pobraniu komórek nabłonka pokrywającego część pochwową szyjki macicy oraz z kanału szyjki macicy. Jest to badanie bezbolesne, pozwalające wykryć stany przednowotworowe i nowotworowe szyjki macicy. Badanie cytologiczne w ciąży jest w pełni bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka.
Wynik cytologii
Cytologia może być oceniana według 5-stopniowej skali Papanicolau lub według systemu Bethesda, który polega na dokładnym opisie zaobserwowanych obrazów cytologicznych. Jeśli badanie oceniane jest według skali Papanicolau, na wyniku zobaczymy konkretną grupę. Grupa I oznacza, że wynik jest prawidłowy i nie ma powodów do obaw. Grupa II także nie jest powodem do niepokoju. Występują wówczas co prawda duże ilości limfocytów i histiocytów, ale nie wskazują one na choroby nowotworowe, a raczej na zapalenie pochwy. Grupa III oznacza, że obraz komórek nabłonka jest podejrzany i może wskazywać na zmiany przedrakowe, ciężkie stany zapalne lub zakażenia wirusowe. W przypadku grupy IV w rozmazie widoczne są złośliwe zmiany nowotworowe, a grupa V wskazuje na obecność licznych komórek nowotworowych. Interpretację wyników zawsze należy pozostawić lekarzowi specjaliście.
Przygotowanie do cytologii
Cytologia nie powinna być wykonywana wyłącznie w ciąży. Bardzo ważne, by regularnie wykonywały ją kobiety planujące posiadanie potomstwa. Dzięki temu w przypadku wykrycia nowotworu będzie można podjąć skuteczne leczenie. Wykonanie cytologii zaleca się każdej kobiecie, która rozpoczęła współżycie do około 60. roku życia, co najmniej raz w roku. Rak szyjki macicy nie jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Każda kobieta, w każdym wieku, może być narażona na zachorowanie. Do badania trzeba się odpowiednio przygotować. Uważa się, że cytologię powinno się wykonywać co najmniej 4 dni po miesiączce i nie później niż na 4 dni przed kolejną miesiączką, optymalnie pomiędzy 10. a 18. dniem cyklu. Do 48 godzin przed pobraniem wymazu należy powstrzymać się od stosunków płciowych i nie należy w tym czasie stosować dopochwowych leków i środków kosmetycznych.
Fot. Shutterstock.com
Najnowsze komentarze