Jakie badania wykonuje się przed porodem?

Przez cały okres ciąży kobieta pozostaje pod stałą opieką lekarza i regularnie poddaje się badaniom. Istnieje grupa badań, które przeprowadza się tuż przed porodem, aby odpowiednio przygotować się na przyjście na świat dziecka. Jakie badania wykonuje się przed porodem?

Monitorowanie stanu zdrowia matki i dziecka jest niezwykle istotne przez cały okres ciąży – aż do porodu, gdyż wiele chorób może się pojawić dopiero w trakcie ciąży. Regularna diagnostyka jest szczególnie ważna w przypadku groźnych chorób wirusowych, gdyż podczas porodu może dojść do ich transmisji do organizmu dziecka. Zastosowanie odpowiednich leków i innych działań profilaktycznych pozwoli uchronić noworodka przed zachorowaniem lub zminimalizować ryzyko transmisji choroby.

Badania przed porodem

Przed porodem lekarz może zlecić m.in. badania przeciwko chorobom wirusowym. Jednym z zalecanych badań jest test w kierunku wirusa HIV. Kobietom zaleca się wykonywać takie badanie dwa razy: podczas pierwszej wizyty (do 10. tygodnia ciąży) i w trzecim trymestrze ciąży (między 33. a 37. tygodniem ciąży). W przypadku gdy HIV zostanie zdiagnozowany na późnym etapie ciąży, noworodek po porodzie będzie poddawany terapii lekowej przez około 4 tygodnie.

Innym badaniem laboratoryjnym, które warto wykonać przed porodem, jest badanie antygenu HBs, który wskazuje na zakażenie wirusem HBV, wywołującym wirusowe zapalenie wątroby typu B. Jeśli wynik badania będzie dodatni, noworodek otrzyma immunoglobulinę, by uniknąć zakażenia w trakcie porodu. Pod koniec ciąży (pomiędzy 35. a 37. tygodniem ciąży) należy też wykonać badanie GBS – mikrobiologiczne badanie laboratoryjne mające na celu wykrycie obecności paciorkowców grupy B (ang. Group B Streptococcus). Jest to badanie szczególnie ważne, gdyż zakażenia GBS mogą powodować: zapalenie dróg moczowych, zapalenie błon płodowych, zapalenie błony śluzowej macicy czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Przed porodem zaleca się również wykonanie badania w kierunku kiły. Kiła jest przenoszona głównie drogą płciową, jednak istnieje także ryzyko przeniesienia tej choroby z matki na dziecko podczas porodu. Dlatego ważne jest wdrożenie odpowiednich działań, które pozwolą uniknąć zakażenia noworodka. Tuż przed porodem wykonywane są jeszcze badania USG oraz KTG.

Fot. Shutterstock.com

Możesz również polubić…