Jakie badania laboratoryjne wykonuje się w ciąży

Już na pierwszej wizycie potwierdzającej ciążę, lekarz powinien wypisać skierowanie na badania. Lista będzie dość długa, ale wykonanie wszystkich badań jest konieczne, by jak najlepiej zadbać o zdrowie swoje i rozwijającego się w łonie dziecka.

Regularne wykonywanie badań w ciąży jest kluczowe dla monitorowania stanu zdrowia matki i dziecka. Badania pozwalają wykryć ewentualne nieprawidłowości na wczesnym etapie i wdrożyć odpowiednie leczenie lub odpowiednio zabezpieczyć poród. Już na pierwszej wizycie u ginekologa potwierdzającej ciążę, lekarz wystawia skierowanie na badania. Lista pozycji jest dosyć długa. Na kolejnych etapach ciąży, badań będzie już o wiele mniej.

Konflikt serologiczny

Jakie badania laboratoryjne w ciąży wykonuje się w pierwszej kolejności? Oprócz podstawowych, jak morfologia krwi, wykonać będzie trzeba badanie na określenie grupy krwi i czynnika Rh. To ważne, bo w przypadku niezgodności grup krwi kobiety i płodu może dojść to tzw. konfliktu serologicznego. Jeśli przyszła mama ma krew Rh (-), a płód Rh (+), organizm kobiety może zacząć wytwarzać szkodliwe dla płodu przeciwciała, co skutkuje wystąpieniem groźnej choroby hemolitycznej noworodka. W ramach diagnostyki konfliktu serologicznego pomiędzy matką a płodem wykonuje się także badanie na przeciwciała odpornościowe, dawniej nazywane odczynem Coombsa. Badania przeprowadza się zarówno u kobiet RhD dodatnich, jak i RhD ujemnych. U każdej kobiety ciężarnej powinno być ono wykonane do 10. tygodnia ciąży. U kobiet RhD ujemnych, u których w pierwszym badaniu nie wykryto przeciwciał, kolejne badanie należy wykonać między 21. a 26. tygodniem ciąży. Natomiast u każdej kobiety, u której w poprzednich badaniach nie wykryto przeciwciał badanie powinno być powtórzone między 27. a 32. tygodniem ciąży.

Na tym badania w ciąży się nie kończą. Kobieta będzie musiała wykonać także badanie WR (aktualnie badanie VDRL, w kierunku kiły), badania na HIV, HCV  (wirus zapalenia wątroby typu C), różyczkę i toksoplazmozę, a także HBs (antygen, który wskazuje na wirusowe zapalenie wątroby typu B). Do tego konieczne będzie oznaczenie stężenia glukozy oraz wykonanie badania ogólnego moczu. Lista badań jest dość długa. W ciągu trwania ciąży będzie trzeba kilkukrotnie powtórzyć morfologię krwi oraz badanie ogólne moczu.

Pod koniec ciąży należy natomiast wykonać badanie GBS. Zaleca się je pomiędzy 35. a 37. tygodniem ciąży. Dlaczego to badanie jest tak ważne? Zakażenia GBS mogą powodować zapalenie dróg moczowych, zapalenie błon płodowych, zapalenie błony śluzowej macicy czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Dojść może również do zakażenia noworodka. Zaaspirowanie zakażonego płynu owodniowego przez płód może być przyczyną zgonu wewnątrzmacicznego, zapalenia płuc w okresie noworodkowym lub posocznicy. Do zakażenia noworodka może dojść również w czasie porodu. Monitorowanie stanu zdrowia matki i dziecka jest więc niezwykle istotne na każdym etapie ciąży.

Możesz również polubić…