Ciąża a wizyta u stomatologa

Wokół wizyt u stomatologa w okresie ciąży narosło wiele mitów. Kobiety obawiają się o bezpieczeństwo swoje i dziecka. Tymczasem okazuje się, że o wiele groźniejsze dla zdrowia matki i dziecka mogą być zaniedbane problemy z zębami.

Stan zębów i przyzębia, w tym dziąseł, ma istotny i dowiedziony wpływ na przebieg ciąży oraz stan noworodka. Wizytę u stomatologa zaleca się każdej kobiecie, planującej ciążę. Wizytę u dentysty powinien odbyć więc także ojciec dziecka. Wszystko dlatego, że patogeny z jamy ustnej mogą być przenoszone na dziecko. Przed staraniem się o dziecko oboje partnerzy powinni wyleczyć wszystkie zęby.
Z prowadzonych badań wynika, że zapalenia przyzębia powiązane są z występowaniem trzech rodzajów powikłań ciążowych: niskiej wagi urodzeniowej, przedwczesnego rozwiązania oraz stanu przedrzucawkowego: wysokiego ciśnienia krwi matki i znaczącego białkomoczu lub obecności nadmiernej liczby białek w moczu, a także występowaniem cukrzycy ciążowej.

Leczenie kanałowe a ciąża

Wizyta u stomatologa rzadko jest jednak elementem planowania ciąży. Co, gdy zęby zaczynają boleć w trakcie trwania ciąży? Zęby należy leczyć również w ciąży, stosownie do potrzeb. Dentyści mają wiedzę, w jaki sposób bezpiecznie leczyć zęby kobiety ciężarnej. Można również stosować znieczulenie. Stosowanie środków znieczulenia miejscowego u kobiet w ciąży jest bezpieczne. Należy pamiętać, aby poinformować lekarza stomatologa o ciąży – stomatolog dobierze właściwy środek znieczulający. Dawki nie są toksyczne, działają miejscowo. Co ważne, w ciąży można także leczyć zęby kanałowo. Nowoczesny sprzęt, jak: mikroskopy, endometry oraz bezpieczne metody dezynfekcji, opracowywania i obturacji kanału powodują, że leczenie kanałowe w trakcie ciąży jest bezpieczne. Niebezpieczne jest natomiast nieleczenie zębów. Bakterie powodujące zapalenia miazgi czy tkanek okołowierzchołkowych zębów są szczególnie niebezpieczne dla płodu.

Jak sprawdzić stan jamy ustnej?

Aby sprawdzić stan jamy ustnej, można też wykonać wymaz z dziąseł. Zaleca się go w diagnostyce chorób śluzówki i chorób odzębowych, w diagnostyce chorób przyzębia czy grzybicy jamy ustnej. Kobieta w ciąży powinna też regularnie sama sprawdzać stan jamy ustnej. Zaniepokoić powinny takie objawy jak: zaczerwienienie dziąseł, krawienie z dziąseł, obrzęk dziąseł, ból podczas szczotkowania.

Higiena jamy ustnej

Aby nie dopuścić do rozwoju groźnych bakterii, kobieta w ciąży musi przykładać dużą troskę do higieny jamy ustnej. Ważne jest mycie zębów dwa razy dziennie minimum przez 2 minuty, a także czyszczenie zębów nicią dentystyczną. Szczoteczka do zębów powinna być wykonana z syntetycznych miękkich, gęsto ułożonych włókien.

Możesz również polubić…