Podwyższone CRP w ciąży. Co to oznacza?
CRP to bardzo czuły wskaźnik toczącego się stanu zapalnego. Badanie pozwala na szybką diagnozę i wdrożenie odpowiedniego leczenia, co ma istotne znaczenie, zwłaszcza dla rozwijającego się w łonie matki płodu.
Badanie CRP (białko C-reaktywne), jest tzw. białkiem ostrej fazy, szybkim wskaźnikiem (4-8 godzin) uszkodzeń tkanek w wyniku zapalenia, infekcji bądź urazu. Widoczny wzrost stężenia CRP następuje w ciągu 4 do 8 godzin od pojawienia się przyczyny. Dlatego uznaje się go za jeden z najlepszych wskaźników, pomagających rozpoznać toczący się w organizmie stan zapalny. W przypadku kobiet w ciąży takie badanie ma bardzo istotne znaczenie, bo pozwala szybko zdiagnozować chorobę, która może mieć wpływ, nie tylko na stan zdrowia kobiety, ale również na rozwijającego się w jej łonie płodu.
Kiedy wykonać badanie CRP?
Badanie CRP może i powinien rutynowo zalecić lekarz prowadzący ciąże, by mieć pełen obraz stanu zdrowia przyszłej mamy. Badanie jest szczególnie zalecane, jeśli u kobiety w ciąży występuje podejrzenie infekcji. CRP pomaga różnicować infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze. Może być przydatne w przypadku podejrzenia toksoplazmozy bądź różyczki. Obie te choroby mogą być bardzo groźne dla płodu. Zachorowanie na różyczkę w czasie ciąży może być przyczyną poronienia, a nawet zgonu płodu, wiąże się także z ryzykiem powstania licznych wad u dziecka. Wirus atakuje uszy, oczy i serce nienarodzonych dzieci. Choroba może prowadzić do głuchoty, zaburzeń widzenia, chorób serca, upośledzenia pracy wątroby i śledziony.
Równie niebezpieczne jest zakażenie się toksoplazmozą. W I trymestrze może być przyczyną poronienia lub obumarcia płodu, w II trymestrze powoduje ciężkie uszkodzenia widoczne u dziecka po urodzeniu. Wśród nich wymienia się wodogłowie, zapalenie siatkówki i naczyniówki oka, a także zwapnienie wewnątrz czaszki. Zarażenie w ciąży zaawansowanej może natomiast objawić się żółtaczką, zapaleniem płuc lub mózgu.
Normy CRP
U zdrowego człowieka wartości CRP przyjmują wartości poniżej 5 mg/l, natomiast w ekstremalnych przypadkach patologicznych stężenie CRP może osiągnąć nawet wynik trzycyfrowy. W przebiegu zakażeń bakteryjnych wyniki przyjmują dużo wyższe wartości (powyżej 100 mg/l) niż w przypadku tych wywołanych przez wirusy (30-40 mg/l).
Znając wynik badania CRP, lekarz może więc podjąć decyzję o wdrożeniu wstępnego leczenia antybiotykiem przed dalszą diagnostyką lub od niego odstąpić – jeżeli wynik wskazuje na infekcję wirusową. Wykonanie nie jest uciążliwe tym bardziej warto je wykonywać szczególnie w przypadku kobiet będących w ciąży. Wdrożenie odpowiedniego leczenia na wczesnym etapie rozwoju choroby pozwala uniknąć wielu groźnych powikłań.
Najnowsze komentarze