Ciąża a chemioterapia, czyli leczenie raka w ciąży

Na nowotwór można zachorować na każdym etapie życia, także w ciąży. W przypadku ciężarnych ważne jest szybkie wdrożenie terapii. Odpowiednio dobrana nie stanowi ryzyka dla płodu oraz dalszego rozwoju dziecka, nie traci również swej skuteczności.

Nowotwór to podstępna choroba. Często może nie dawać o sobie znać latami, siejąc spustoszenie w organizmie. Nigdy nie jest się gotowym na taką diagnozę, szczególnie w ciąży, kiedy kobiecie towarzyszy radość z tego, że wkrótce zostanie mamą. Niestety, rak może dać o sobie znać na każdym etapie życia. Uważa się, że dotyka 1 na 1000 kobiet w ciąży. Najczęściej u ciężarnych stwierdza się raka piersi, rzadziej: raka szyjki macicy oraz raka jajnika, czerniaka czy białaczkę.

Nowotwór w ciąży – objawy

Nowotwór w ciąży może być trudny do rozpoznania. Początkowo może dawać objawy typowe dla ciąży: nudności, bóle głowy, wzdęcia, zmęczenie. To powoduje, że jest często późno diagnozowany. W przypadku podejrzenia nowotworu, lekarz może zlecić poszerzoną diagnostykę. Badania diagnostyczne w ciąży są nieco utrudnione, ale nie niemożliwe do przeprowadzenia. Ważna jest po pierwsze, ogólna ocena zdrowia – w tym doskonale sprawdzą się pakiety badań dla kobiet w ciąży, ale także badania oceniające poziom markerów nowotworowych. Istotne jest badanie CEA. Wzrost stężenia CEA w krwi towarzyszy złośliwym i łagodnym zmianom chorobowym przewodu pokarmowego i innych organów.
Wzrost stężenia CEA w krwi obserwowany jest w przypadku: 70 proc. nowotworów jelita grubego, ponad 65 proc. przypadków niedrobnokomórkowego raka płuc, 55 proc. nowotworów trzustki, 50 proc. nowotworów żołądka, 45 proc. nowotworów płuc, 40 proc. nowotworów szyjki macicy, 40 proc. nowotworów piersi i 25 proc. nowotworów jajników. Istotnym jest również sprawdzenie markeru CA125. To marker raka jajników. Stężenie CA 125 w surowicy koreluje z wielkością zmiany nowotworowej.

Chemioterapia w ciąży

Wystąpienie nowotworu złośliwego w okresie ciąży nie jest wskazaniem do jej przerwania. Ciąża nie jest też przeciwskazaniem do leczenia. Zabiegi konwencjonalne i laparoskopowe mogą być przeprowadzone w każdym momencie ciąży. Zaleca się wykonywanie ich najlepiej w 2. trymestrze, gdy wielkość płodu nadal pozwala na interwencje w jamie brzusznej, a ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu jest mniejsze niż w innych okresach ciąży. Podobnie rzecz ma się z operacjami. Drugi trymestr to też czas, kiedy można wdrożyć chemioterapię. Wtedy jest najbezpieczniejsza dla płodu. Prowadzenie leczenia przeciwnowotworowego powinno odbywać się w wyspecjalizowanych ośrodkach z koniecznością ścisłej współpracy między ginekologami-położnikami i neonatologami oraz onkologami różnych specjalności.

Możesz również polubić…