Rozstępy w ciąży – dlaczego powstają oraz jak im zapobiegać?

Rozstępy są dość częstymi zmianami skórnymi, które można zaobserwować również w ciąży. Uważa się, że mogą dotyczyć nawet 90 procent ciężarnych. To nieestetyczny i trudny do pozbycia się problem.

Rozstępy to zmiany skórne powstałe na skutek pękania włókien kolagenowych i elastynowych. W zależności od fazy rozwoju, w jakiej się znajdują przybierają różny kolor. W fazie pierwszej, zapalnej, mają kolor sinoczerwony. W fazie drugiej, zanikowej, ulegają rozjaśnieniu i zmniejszeniu. Przybierają wówczas kolor perłowobiały. Pojawiają się najczęściej na udach, pośladkach i piersiach, a u kobiet w ciąży bardzo często także na brzuchu. Dlaczego są tak częste u ciężarnych? Wszystko przez rozciąganie się skóry w czasie ciąży, które sprzyja zrywaniu się włókien kolagenowych. Jak zatem zapobiegać rozstępom?

Rozstępy – profilaktyka

Rozstępy to nieestetyczny problem. Bardzo trudno się go pozbyć, dlatego najlepiej nie dopuszczać do jego powstawania. W profilaktyce najbardziej istotna jest troska o skórę. Należy stosować kosmetyki intensywnie nawilżające, natłuszczające i ujędrniające skórę. Trzeba wybierać je jednak ostrożnie. Niektóre składniki kosmetyków, jak np. witamina A, nie są zalecane w ciąży. Najbezpieczniej sięgać po oliwki, także te dla dzieci. To bezpieczne formuły, które zapewnią skórze odpowiedni poziom nawilżenia. Istotne są również masaże. Warto masować delikatnie brzuch oraz okolice ud i pośladków. Masaż można wykonywać, uprzednio smarując skórę oliwką. Na uda czy pośladki stosować można peelingi. W profilaktyce warto pamiętać o stosowaniu zdrowej, zbilansowanej diety oraz pilnowaniu wagi – jadaniu dla dwojga, a nie za dwoje.

Jak pozbyć się rozstępów po ciąży?

W zwalczaniu rozstępów, które już się pojawiły, największe znaczenie ma faza ich rozwoju. W pierwszej fazie, gdy są sinoczerwone, skuteczność ich usunięcia jest największa, później spada. Po ciąży można poddać się zabiegom pomagającym usunąć ten nieestetyczny problem. W zwalczaniu rozstępów stosuje się peeling chemiczny, mikodermabrazję czy mezoterapię. Rozstępów trudno pozbyć się całkowicie, można jednak znacząco zmniejszyć ich widoczność.

W ciąży dbałość o zdrowie ma podwójne znaczenie. Warto więc nie tylko dbać o skórę, ale także monitorować stan zdrowia. Przydatne mogą okazać się pakiety badań, które zawierają najistotniejsze z punktu widzenia profilaktyki badania. Dbałość o skórę powinna wejść w nawyk i stać się codziennym rytuałem. Tylko regularna pielęgnacja może przynieść zauważalne efekty.

Możesz również polubić…