Infekcja intymna w ciąży – w jaki sposób ją rozpoznać i jak skutecznie leczyć?

Infekcje intymne w ciąży to niestety bardzo częsta przypadłość przyszłych mam, która może pojawić się nawet kilkukrotnie w jej trakcie. Nieleczone infekcje grzybicze i bakteryjne prowadzą do poważnych powikłań, które zagrażać będą zdrowiu, a nawet życiu nienarodzonego dziecka. Jakiekolwiek alarmujące sygnały powinny być zatem niezwłocznie skonsultowane z lekarzem prowadzącym i jak najszybciej leczone. Sprawdź, jakie są najczęstsze objawy i w jaki sposób rozpoznać konkretne choroby intymne!

Czym jest infekcja intymna?

Nieleczone infekcje intymne pochwy oraz sromu z czasem przechodzą w stan utajony, prowadzący do wielu poważnych chorób. W późniejszych etapach niemal bezobjawowo mogą zaatakować cewkę moczową, pęcherz, a nawet szyjkę macicy. Infekcje bakteryjne i grzybicze są także szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i życia płodu. Bagatelizowanie choroby dróg rodnych może doprowadzić do przedwczesnego porodu, którego przyczyną jest pęknięcia pęcherza płodowego.

Infekcje intymne w ciąży często pojawiają się już w pierwszym trymestrze i mimo leczenia, mogą nawracać nawet kilkukrotnie. Wywoływane są przez różne patogeny, takie jak:

  • bakterie,
  • grzyby,
  • wirusy,
  • pierwotniaki.

Choć delikatna flora bakteryjna pochwy wymaga szczególnej pielęgnacji i ochrony przez cały czas, warto pamiętać, że właściwa higiena intymna w ciąży jest absolutną koniecznością. W tym wyjątkowym okresie w organizmie kobiety zachodzi mnóstwo zmian hormonalnych, w dużym stopniu zaburzających prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego.

Zachwianiu ulega także ekosystem bakteryjny i pH pochwy, które nie powinno przekraczać 4,5. Choć choroby intymne mogą przybierać różną formę, w trakcie ciąży najczęściej mogą wystąpić:

  • infekcje bakteryjne — znane również pod nazwą waginoza bakteryjna,
  • infekcje grzybicze pochwy i sromu,
  • rzęsistkowica,
  • zakażenie wirusem opryszczki.

Objawy infekcji intymnej w ciąży

Zmiana wyglądu wydzieliny pochwowej w ciąży jest zjawiskiem całkowicie normalnym i bardzo często nie stanowi sygnału do niepokoju. Jednak aby mieć całkowitą pewność, że zmiany nie są wywołane przez którykolwiek z możliwych patogenów, konieczne będzie przeprowadzenie odpowiednich badań. Warto mieć na uwadze, że ciąża to dla kobiety bardzo wymagający okres, podczas którego w jej organizmie zachodzi mnóstwo zmian w układzie hormonalnym i odpornościowym.

Najczęstsze infekcje intymne w ciąży spowodowane są zakażeniem grzybem drożdżycy Candida. Chorobę można rozpoznać po charakterystycznej grudkowatej wydzielinie podobnej w konsystencji do twarogu, silnym świądzie, obrzęku, zaczerwienieniu warg sromowych, a nawet bólu podczas oddawania moczu.

Choroby intymne w trakcie ciąży spowodowane są niezwykle często przez infekcje bakteryjne, czego idealnym przykładem jest zapalenie pochwy, czyli waginoza. Rozpoznać ją można po wodnistej wydzielinie o szarym zabarwieniu i nieprzyjemnym, rybim zapachu. Tego rodzaju infekcje intymne spowodowane są bardzo często podwyższonym pH, przekraczającym 5.

Niewłaściwa bądź niewystarczająca higiena intymna w ciąży to nie jedyne przyczyny występowania infekcji. Rzęsistek pochwowy przenoszony jest drogą płciową, a do jego najbardziej charakterystycznych objawów należy obfita wydzielina o wodnistej konsystencji i nieprzyjemnym zapachu.

Czy infekcja intymna w ciąży może zagrażać dziecku?

Nieleczone infekcje intymne w ciąży mogą mieć bardzo poważne skutki dla zdrowia zarówno matki, jak i jej dziecka, dlatego nie należy bagatelizować nawet najmniejszych sygnałów alarmujących. Każde odstępstwa od normy powinny być niezwłocznie skonsultowane z lekarzem prowadzącym, który zleci dodatkowe badania i określi plan leczenia.

Drobnoustroje wywołujące stan zapalny będą miały bezpośredni kontakt z dzieckiem, podczas jego przemieszczania się przez kanał rodny. Mogą one doprowadzić do poważnych chorób, m.in. zapalenia płuc u noworodka. Najniebezpieczniejsza dla dziecka jest waginoza, czyli choroba bakteryjna dróg rodnych, gdyż może prowadzić do przedwczesnego porodu, a w skrajnych przypadkach nawet do poronienia.

Choć konsultacja z ginekologiem i ścisłe przestrzeganie jego zaleceń powinno stanowić podstawę leczenia, infekcje intymne można złagodzić również domowymi sposobami. Poza preparatami doustnymi i globulkami warto wprowadzić dietę bogatą w zioła przeciwgrzybicze i kąpiele z dodatkiem kory dębu.

Profilaktyka infekcji pochwy

Mimo iż w trakcie ciąży flora bakteryjna pochwy ulega rozregulowaniu m.in. za sprawą zachodzących w ciele kobiety zmian hormonalnych, istnieje kilka prostych sposobów, które mogą znacznie ograniczyć ryzyko wystąpienia infekcji. Podstawę stanowi właściwa higiena intymna w ciąży, która zadba o bezpieczeństwo zarówno matki, jak i jej nienarodzonego dziecka.

Bielizna

W tym wyjątkowym okresie najlepiej będzie postawić na wygodną bieliznę, wykonaną z naturalnych i oddychających materiałów. Doskonale sprawdzą się klasyczne kroje wykonane z bawełny lub wiskozy. Zapobiegną w powstawaniu wilgoci, będącej idealnym środowiskiem do rozwoju patogenów. Dobrym pomysłem będzie także odstawienie obcisłych spodni.

Kosmetyki

Właściwa higiena intymna w ciąży to również sięganie po odpowiednie, stworzone z myślą o przyszłych mamach kosmetyki. Doskonale sprawdzą się żele z dodatkami probiotyków, prebiotyków, a także z kwasem mlekowym, dbającym o to by flora bakteryjna pochwy była właściwie uregulowana.

Wkładki higieniczne

Najprostszy, a zarazem bardzo efektywny sposób na radzenie sobie z częstymi podczas ciąży upławami, które są siedliskiem wielu bakterii. Wkładki higieniczne pomagają zachować właściwą higienę i komfort, jednak należy pamiętać, aby wymieniać je możliwie jak najczęściej, tak by wydzielina nie miała zbyt długiego kontaktu z ciałem.

Choć infekcje intymne w ciąży są zjawiskiem bardzo powszechnym, nie należy ich bagatelizować. Pamiętajmy, że patogeny wywołujące choroby mogą mieć bardzo negatywny wpływ zarówno na matkę, jak i dziecko, a nieleczone mogą powracać ze zdwojoną siłą i prowadzić do poważnych konsekwencji takich jak przedwczesny poród, czy poronienie.

Możesz również polubić…